Eskilstuna startsida
tisdag 9 februari 2010 05:09
Auf Deutsch  |  In English  |  En français  |  Suomeksi
 
Anpassa webbplatsen    Kontaktinformation    A-Ö    Kartor   Lyssna  
Sök
Läs upp allt
Läs upp markerad text
Stop
Stäng lyssna-fönstret
Museer
Eskilstuna stadsmuseum
Eskilstuna konstmuseum
Rademachersmedjorna
Lagersbergs säteri
Sörmlandsgården
Munktellmuseet
Ebelingmuseet
Bergströmska gården
Rådhuset i Torshälla
Turiststråket
 

Jugend från samlingarna
Jugend från samlingarna
Eskilstuna
Eskilstuna stadsmuseum, i café Turbinen, torsdag 11 februari klockan 18.00
Föreläsning. Antikvarie Lena Klintberg visar och berättar om utvalda föremål från Stadsmuseets samlingar.
 
» Läs mer
 
   
Slöjdcafé
Slöjdcafé
Torsdag
Torsdag 18 februari klockan 18.00-20.30 är det slöjdcafé på stadsmuseet.
Hantverk. Gör dina egna jongleringsbollar, kattleksaker eller nyckelringar. Bara fantasin sätter gränser när vi syr garnbollar med langettstygn.
 
» Läs mer
 
 
Kelvin Sommer
Verk av Kelvin Sommer

Utställning. På Eskilstuna konstmuseum visar Kelvin Sommer verk skapade från 1960-talet fram till idag.


Kelvin Sommer är en välkänd konstnär i Mellansverige. Han kom som en "enfant terrible" från Köpenhamns experimentella klimat till ett något lugnare Sörmland under 1960-talet. Hans konst pendlar mellan djup existentiell allvarsamhet och uppsluppen humor.


Utställningen pågår till och med 21 februari 2010.


 

 
» Läs mer
 
 
Märit Runsten
Märit Runsten
TORKA
TORKA TÅRARNA DIN JÄVEL DU ÄR FANCY NU! är titeln på Märit Runstens utställning som visas på Eskilstuna konstmuseum till och med den 28 februari 2010.

Utställning. Märit Runstens konstnärskap handlar om att ifrågasätta objektifiering och maktförhållanden. Hon fördjupar sig inom ämnen som fetischer, hierarkier, kött och blod genom olika tekniker såsom teckning, fotografi och textil.


 

 
» Läs mer
 
   
August Sörenson
August Sörenson
I
I utställningen SAME, SAME - BUT DIFFERENT på Eskilstuna konstmuseum visar August Sörenson keramiska berättelser.

Utställning. August Sörensons arbeten kan ses som berättelser. Allting börjar med att något går sönder, glöms bort eller går förlorat. Då föds behovet av att minnas, att berätta en historia. Leran är utgångspunkten i Sörensons arbete, materialets egenskaper och förmåga att förändras.


Utställningen pågår till och med 28 februari 2010.

 
» Läs mer
 
 
Månadens föremål februari 2010
Ett par skridskor med inventarienummer EM 24 011. Foto: Lena KlintbergI år har vi haft en fantastisk vinter och vad passar bättre än att presentera ett par eskilstunatillverkade skridskor från Stadsmuseets samlingar.
I flera tusen år har människan åkt skridskor. De första var tillverkade av djurben. Det här paret är inte fullt så gamla utan är tillverkade av företaget Erik Svalling AB som startade 1905.
 
» Läs mer
 
 
Alla hjärtans Nyfors - kreativitetens epicentrum
Alla hjärtans Nyfors - kreativitetens epicentrum
Nu
Nu pågår insamling av Nyforsberättelser inför en ny utställning på Eskilstuna stadsmuseum. Utställningen vill gestalta hur livet i Nyfors såg ut förr, hur det levs idag och för fram tankar om framtidens Nyfors. Alla uppmanas att skriva sin historia. Materialet blir en del i utställningen och sparas i stadsmuseets arkiv.

Utställning. Mona Kanaan inviger utställningen den 14 februari 13.00. Den visas sedan till 19 september.

 
» Läs mer
 
   
Eskilstuna 2009
Eskilstuna 2009
Utställningen
Utställningen står 6 februari – 21 mars i café Turbinen på Eskilstuna stadsmuseum, Faktoriholmarna.

Fotoutställning. I "Eskilstuna 2009" visar eskilstunafotografer det gångna året i bilder.

 
» Läs mer
 
 
Kontaktinformation 
  Eskilstuna stadsmuseum
Se även personalsidan eller sidorna för respektive museum.
Postadress
Eskilstuna kommun
Eskilstuna stadsmuseum
Box 17
631 02 Eskilstuna
Telefon: 016-710 23 75
Fax: 016-51 57 27
Till e-postformulärEskilstuna stadsmuseum


Eskilstuna konstmuseum
Postadress
Eskilstuna kommun
Eskilstuna konstmuseum
Box 17
631 02 Eskilstuna
Telefon: 016-710 13 69
Fax: 016-14 83 79
Till e-postformulärEskilstuna konstmuseum


Museer i Torshälla
Postadress
Ebelingmuseet
Eskilstunavägen 5
Box 115
644 32 Torshälla
Telefon: 016-710 73 05
Fax: 016-35 60 68
Till e-postformulärTorshälla museer

 
 ESKILSTUNA KOMMUN
 SE-631 86 Eskilstuna | Telefon 016-710 10 00 | Fax 016-14 71 36 | E-post | Organisationsnummer 212000-0357