
Handel och service ger grundläggande kunskaper för arbete inom detalj- och partihandel. Du får också möjlighet till fördjupning inom marknadsföring, försäljning via internet, exponering samt fördjupning inom egen vald bransch.
Handels- och administrationsprogrammet står för många möjligheter. Du lär dig till exempel att göra reklammaterial, du lär dig konferens- och receptionsarbete och du lär dig att utforma formella brev och andra handlingar. Du kan också välja att läsa kurser i marknadsföring, rättskunskap och webbdesign, eller varför inte fortsättningskurserna i matematik och engelska?
En viktig del av utbildningen sker inom våra övningsföretag. De fungerar som riktiga företag med personal-, inköps- och marknadsavdelningar. Allt är på riktigt sånär som på pengarna. Om du vill, kan du sedan starta eget inom ramen för Ung Företagsamhet när det blir dags för projektarbetet i årskurs tre.
Den arbetsplatsförlagda utbildningen är en annan viktig del. Då praktiserar du på ett företag, till exempel i olika butiker.
På Rekarnegymnasiet finns inriktningen handel och service. Fram till 07/08 kunde eleverna även välja turism. Den finns inte längre kvar.